gamboa napisal:
Jaz bi ga prodal dokler se ga se da :) Staro naselje v socialzmu 70ih je bilo to naselje "nadstandard" (govorim za Bratovsevo) z garaznimi boksi v kleti. Tam je bil posnet film Sreca na vrvici ki je prikazoval "moderno sosesko" ki jo je v danasnjem casu povozil cas .. Montazna gradnja in slaba izolacija tako toplotna kot zvocna znacilnost gradnje velikih sosesk iz 70. Nekje ze nove fasade na pogled meni ok. deluje tak retro ceprav bloki na sredi ploscadi so prevec gromozanski.Na izgled ni tako depresivna kot recimo kaksne Dravlje, Zg. Siska ali Stepanc ki so za mene najgrše soseske v Ljubljani.
Za moje pojme je v vseh teh velikih soseskah iz 70-ih bivanje neprijetno raje si poiscite kak manjsi blok recimo v Savskem naselju ali v spodnji Siski.
To kar ti pišeš, sploh ni res. Bratovševa ni nobena montažna gradnja. Ampak dokaj klasična tehnologija, za današnje čase precej predraga, saj so uporabljali lesene opaže in parni beton, česar danes ekonomska računica nekega investitorja za stanovanjske objekte nebi prenesla, ki pa stoji na zelo trdnem terenu, kot je saveljski prodnati teren (ena redkih nosilnih plasti v Ljubljani). Montažne so bile v tem naselju le kopalnice, vendar ne vse. Naselje v II. fazi gradnje. (hš. 16 - 37) Tisto, kar pa je bilo v prvi pa je grajeno iz betona in popolnoma klasično. Predvsem pa so zgradbe na Bratovševi ploščadi ene prvih stanovanjskih blokov, ki so že imele fasado iz toplotne izolacije iz velox plošč ter fasadni sloj iz cementne mešanice Sep-a z bavarskim vzorcem (struktura kože), ki je še danes tak tip fasad med najdražjimi. Nihče si tega ni takrat kar tako privoščil. Tu je šlo resnično za razsipavanjem z denarjem. Take garaže, da bi bilo na njej strehe za skoraj 15.000 m2 pa tudi nikjer ni bilo. Kdo si upa sploh pomisliti danes na tako investicijo... Dejstvo, da so posneli film sreča na vrvici prav v tej soseski je resnično v tem, da je bilo to takrat res super moderno in najkvalitetnejše, kar si lahko takrat sploh dobil v Jugoslovanski Ljubljani. To je bila tudi neke vrste propaganda in reklama, saj je bilo to naselje gradnja za trg, Takratna Ljubljanska banka, ki je bila sponzor tega filma, pa je za nakup stanovanj v tej soseski nudila posebej ugodne kredite. Še danes po skoraj 50. letih naselje velja za enega najbolj kakovostnih arhitektonsko urbanističnih realizacij ne samo v Sloveniji. Nobena od ostalih ljubljanskih sosesk nikoli ni nosila takega priznanja stroke, kot Bratovševa ploščad. Tlorisi stanovanj so racionalno izkoriščeni na minimum neuporabnih površin, ki človeku zagotavlja popoln izkoristek za bivanje. Nobene odvečne kvadrature ni, ki bi jo moral uporabnik vzdrževati nesmiselno in za to plačevati strošek ogrevanja,(kot se to pogosto pojavlja pri novogradnjah). Skratka ta stanovanja so že v osnovi bila namenjena mladim družinam z dvema otrokoma, kjer bi imeli na dosegu roke vse, kar potrebuje otrok in starši.
Na Bratovševi ploščadi je takrat v sedemdesetih letih kupilo veliko uglednih in znanih slovenskih osebnosti, ki so se z svojimi mladimi družinami preselila tja. Takrat je bilo to tako moderno, če si živel na Bratovševi. Soseska je bila res zgrajena v času socializma, ampak za tiste čase nekaj povsem novega, zelo popularnega. Če povzamemo zadevo; v 30 tih letih so v Ljubljani za eliten objekt imenovali Nebotičnik, v 70 tih je bila to Bratovševa ploščad, danes se stem ponaša Situla.
Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 12 Jul 2016 22:59